האדם האחרון של ניטשה. תרגום אבי קוג׳מן

אין רועה ו [עדיין יש] עדר אחד! כולם רוצים את אותו הדבר, כולם זהים: מי שמרגיש שונה נכנס מרצונו לבית משוגעים. כנס הנה, ניטשה על הבורגני של פרויד או על האדם האחרון:

״מה זאת אהבה? מהי יצירה? מה זה געגוע? מה זה כוכב? “, כך שואל האדם האחרון והוא ממצמץ.האדמה נעשתה קטנה, ועליה מדלג האדם האחרון, שהופך את הכל לקטן. כמו חיפושית הפרעושים, גזעו בלתי ניתן להכחדה;האדם האחרון חי הכי הרבה זמן.”המצאנו את האושר”, אומרים בני האדם האחרונים והם ממצמצים. הם עזבו את האזורים שבהם היה קשה לחיות, שכן האדם צריך חום. אחד עדיין אוהב את השכן ומתחכך בו, כי האדם צריך חום.

להיות חולה ולהיצמד לחשד הם חטאים בעיניהם: אחד ממשיך בזהירות. טיפש, מי שעדיין נקלע באבנים או בני אדם! קצת רעל מדי פעם: זה גורם לחלומות נעימים. והרבה רעל בסופו של דבר, גורם למוות נעים.אחד עדיין עובד, שכן העבודה היא סוג של בידור, אבל צריך להיזהר שמא הבידור יהיה מחריד.  שהרי אתה כבר לא נעשה עוד עני או עשיר: שניהם דורשים מאמץ רב מדי. 

מי בכל זאת רוצה לשלוט? מי מציית? שניהם דורשים מאמץ רב מדי.אין רועה ועדר אחד! כולם רוצים את אותו הדבר, כולם זהים: מי שמרגיש שונה נכנס מרצונו לבית משוגעים.”בעבר, כל העולם היה מטורף,” אומרים הגברים המעודנים ביותר והם ממצמצים. אחד הוא חכם ויודע כל מה שקרה אי פעם: כך שאין סוף ללעג. אחד עדיין רב, אבל אחד מתפייס במהרה; זה עלול לקלקל את העיכול.לאחד יש את ההנאה הקטנה שלו ליום ולאחד יש ההנאה הקטנה של הלילה: אבל לאחד יש יחס חיובי לבריאות.”המצאנו אושר,” אומרים בני האדם האחרונים והם ממצמצים. “

Reader Interactions

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: