תיבת הפנדורה, כהשלמה לפרומתיאוס: the in-between human condition

תיבת הפנדורה, כהשלמה לפרומתיאוס: the in between human condition

עבור היוונים, השיתוף של בשרים מבושלים היה המעשה הקהילתי היסודי, כך להיות צמחוני היה כדרך של סירוב לחברה, כשם שהוצג על ידי כתות מיסטיות-פילוסופיות, שהיו מחו או בשולי החברה. מכאן נובע כי צליית הבשר ובישולם היו מעשה פוליטי. כך גם אי השתתפות. חלוקת המנות הייתה גם ביטוי של, וגם חיזוק גלוי ל-, סדר חברתי הקיים. האופן הנכון היחיד להכנת בשר לצריכה, על פי היוונים, היה הקרבת דם. המיתוס הבסיסי הוא זה של פרומתאוס, שהציג את הקרבת הקורבן, ותוך כדי כך צירף אותנו אל, והפריד אותנו, מהאלים – קשר דו משמעי שחוזר על עצמו בנישואין ובגידול התבואה.

כך אנו יכולים להבין מדוע הגבר הסגפני מסרב גם לנשים ולא רק לבשר, ומדוע נשים יווניות חגגו את הפסטיבל של מתן תבואה לדמטר עם מכשירי קצבים. אבל לפני כן, וחשוב מכך, גישה זו, המתחילה ב-hesiod כמקור לפרומתאוס, מההבנה כי המיתוס מן הבסיס, הכולל את סיפור ההקרבה הראשון, כמו גם את ההסבר למיתוס הכולל של פרומתאוס, היא מהותית להבנת הסיפור האנושי כולו.

שכן, כך אנחנו לא למדים על פרומתאוס בנפרד אלא על פרומתאוס תוך קונטקסט כללי. הקונטקסט הזה לא מוליך רק לשינוי בהדגשים שונים אפרופו פרומתאוס. הוא מוליך להבנה כי מיתוס יסוד זה קשור לתחילת המצב האנושי, כשם שידוע לנו, לא כעדן אשר שולל את הקיום האנושי, ורואה בו כקיום חייתי כמעט ולא חשוב אל מול סיפורי האלים או הגיבורים. כשאנחנו רואים את ההתחלה הזאת בהקשר שלה- מתוך המשורר, כמיתוס של סיבות ראשונות, כמיתוס הבא לייתן הסבר למצב האנושי, הרי שאנחנו יכולים לראות את כל הדרמה הנוטה לעולם זה, להבדיל מהסיפור של פרומתאוס כנפרד.

ההרחבה של הסיפור תלמד אותנו על תיקון על הנטאי לראות מיתוסים כסיפורים נפרדים ביחס לגיבורים, להבדיל מסיפורים אשר תכליתם להיות הדת ההולכת לכיוון הסיפור המאחד של הסדר. אנחנו לא מדברים כאן על הטרגדיה ששעתה יפה לפוליס. בכל מקרה, האפוס כסיפור אפשרי במובן של אפלטון, כמו זה של פרוטגורס או כמו המיתוס של אפלטון, מאפשר לנו לראות את זה שהדרמה כמעשה של מסכה מול הפרצוף של האחר פחות מאפשרת לראות את ההסבר או הרקע למציאות של המעשה כדרמה. הבסיס עצמו הוא לא הזמן אלא המרחב כזמן מסביר עכשיו עבור היוונים העתיקים.

— תרגום מתוך Hesiod

״עכשיו לקח איפאטוס את אשת המשרתת, מסודרת הקרסוליים, קלימן, בתו של אושן-אוקיינוס, ועלה איתה למיטה אחת. והיא ילדה לו בן חסון לב, אטלס: [510] כמו כן, היא ילדה את מנוטיוס בעל התהילה ופרומתאוס הפיקח, בעל ראש מלא בתחבולות, ואפימתיאוס מפוזר המוח, שמלכתחילה היה עושה בעיות עבור כל בני האדם אוכלי הדגנים; כי הוא זה שלקח לראשונה את האישה, העלמה שזאוס הביא לבני המוות במתנה.

אך מנוטיוס היה לשערוריה מתפרצת עד שסופת הרעמים של זאוס [515] היכתה בו ברעם ערמומי במיוחד והורידה אותו לארזבוס בגלל יומרתו המוגזמת, אשר שולבה בגאווה יתרה. ואטלס, באילוץ וקושי, החזיק את השמים הרחבים בראש וזרועות חפים מעייפות, תמיד ורעננים, עומד על גבולות האדמה לפני ההספרידס עם הקול הצלול; [520] שהרי זה המקום שהקצה לו זאוס החכם.

ואת פרומתאוס הפיקח הוא קשר בקשרים בלתי ניתנים לניתוק, שרשראות אכזריות, הניע רעם לתוך ביטנו הבולטת, והניח עליו נשר ארוך כנפיים, שנהג לאכול את כבדו האלמותי; אבל בלילה הכבד גדל שוב [525], כל פעם מחדש, ממש כמו שהציפור ארוכת הכנפיים טרפה אותו במשך שעות היום. את הציפור הטורפת ההיא, הרקלס, בנו האמיץ של אלקמיין, החטוב בקרסול, הרג; והציל את בנו של איפאטוס מהמחזוריות האכזרית הזאת, ושחרר אותו מצרתו – לא בלי רצונו של זאוס האולימפי, המולך ביד רמה מגבוה [530] (וזאת גם) כדי שתהילתו של הרקלס יליד Thebes תהיה גדולה עוד יותר ממה שהייתה קודם לכך, מעל האדמה השופעת.

זה (זאוס) אם כן, התייחס אל בנו המפורסם, וכיבד אותו; אף על פי שהוא כעס, הוא חדל מהזעם שהיה לו קודם כי פרומתאוס שיווה את עצמו ביחס לחוכמה בעורמה או השנינות עם בנו הכל-יכול של קרונוס.

[535] שהרי כי כאשר אלים ואנשי מוות היו מסוכסכים, גם אז פרומתאוס היה נוטה ללכת קדימה, לשחוט שור גדול ולהניח מנות לפניהם, בניסיון להונות את מוחו של זאוס. לפני השאר הוא הניח בשר וחלקים פנימיים עבים בשומן על העור, וכיסה אותם בבטנו (או חלק שכולו המעיים הנגלה -) של השור; [540] אבל עבור זאוס הוא שם את העצמות הלבנות לבושות באמנות ערמומית, שעה שהלבוש המכסה אותן הוא שומן לבן בוהק. ואז אמר לו זאוס, אבי האנשים והאלים: “בן איפאטוס, בעל התהילה הגדולה ביותר מכל האדונים, אדוני הטוב, כמה לא הוגן חילקת את המנות!”

בתיאוגוניה:

פרומתאוס. פרומתאוס מאופיין על ידי המוח מלא התחבולות שלו, במילה אחת: יכולת ההטעיה שלו, הדו פרצופיות שלו או הטריקיות, היכולת להערים על האחר, זה בדיוק הדבר שבו הוא טוב, בזאת המיומנות שלו.

מול זאוס. אתנה והפיסטוס מצויינים כמוציאים לפועל של החלטותיו הסופיות. זאוס מאופיין כשליט וגם כאלוהים האבא, המאסטר של הרעם והשמיים.

מתאים יותר לטרגדיה. אייסכלוס, שלי.

בעבודות:

פרומתאוס הפיקח, בעל ראש מלא בתחבולות, ואפימתיאוס מפוזר המוח, מייצגים את בני האדם. את האינטרס של בני האדם.

הפעולות ( או ביצועים):

כל הסיפור נוגע לדו קרב בערמומיות – כל צד מנסה להטעות את האחר – בין הטיטאן שניחן במטיס ומלך האלים האולימפי, עם האלים בעלי wisdom”, “skill”, or “craft” .ב- Theogony, הדו קרב מתנהל בפני אלים ובני מוות שעדיין מאוחדים, ותוצאת הדו-קרב היא לקבוע את הקצאת המניות וההצטיינות ביניהם ולחלק טימאי (את השלל המוקצה/מחולק) ומויראי (הצטיינויות, קשור לכבוד) בהתאמה. ב- works, נפרדות המאבק הוא בין הגיבורים המייצגים עולמות שונים- המאבק על הסדר מערב את בני המוות כגורם פאסיבי לחלוטין.

הכל מתחיל בהקרבת קורבנות.

השור שמקריב פרומתאוס מחולק לנתחים נתחים, אותם הוא יחלק לזאוס או לאלים לעומת בני האדם. העניין העיקרי כאן הוא ההצגה המסתירה. הלתת כלא לתת, המתנה הנחשקת המתגלה כדבר מה רע, כשקר עטוף העוד ייחשף כרע: שומן לבן של השור שמסתיר את העצמות הלא אכילות. החלק הפחות יפה, והקשור להקרבת קורבנות של בשר ודם של חיות- זה של החלקים הפנימיים של השומן והבשר, מוצעים לאדם. למרות הנראות הזאת הם החלקים הטובים, האכילים.

הנטייה של פרומתאוס לטובת בני האדם כבר מתבטאת בתיאוגוניה, גם בהעדר הצדדים, כך גם החוצפה מול זאוס. הערמומיות של פרומתאוס כבר משוכללת בתוך הערמומיות של זאוס, כך אולי ניתן לטעון, שהרי הערמומיות קשורה לראיית הנולד, לראיה לטווח רחוק וזאוס רואה הכי רחוק שאפשר. הוא האפשר.

אפשר לומר זאת, כך, ואז, העובדה כי פרומתאוס מסתיר את האמת במתנה מוליכה את זאוס להסתיר את האש.

תוך הסתרת עצמו, פרומתאוס גונב את זרע האש עם הסתרתו בתוך גבעול. עובדה זו מוליכה את זאוס להסתיר את עצמו במתן תיבת הפנדורה לאחיו של פרומתאוס, כמו בהיפוך של הסתרת הרע בתוך עולם של יופי. זאת מתנה שאיתה אתה לוקח את זה שאין. הרוע. או המכשפתיות. זה לא זאוס שנותן את המתנה. זה אחיו של פרומתאוס.

״אפימתיאוס מפוזר המוח, שמלכתחילה היה לעושה בעיות שובב (לאלים ולטובת או: עבור כל בני האדם אוכלי הלחם; כי הוא זה שלקח לראשונה את האישה, העלמה שהקים זאוס)״. לפני כן, היינו בתור הזהב, בעדן, אחר כך הטוב מעורב ברע, אישה מגיעה לעולם עם פנדורה, היא לא רק הסמל למכשפתיות המוליכה לרוע אלא גם למה שמאפשר לחיים להיות, כאשר לכל המהלך יש קשר עם חקלאות ונישואין. הבטן כמו האדמה מסתירה בגלוי את זה שיש לחרוש כדי להוציא את ה-bios.

פנדורה תואמת לביוס, אוכל הלחם, דגנים, שזאוס מסתיר, כשם שהוא מסתיר את האש השמימית שלן, ממש כמו שפרומתאוס מסתיר את הבשר ב-gaster או הזרע של האש הגנובה בתוך גזע עץ חלול. בטן האישה היא מה שהגבר חייב לחרוש אם ברצונו לקבל חיטה, הואיל וזאוס הסתיר שם את הביוס. היא פורה כי היא מציעה את כל ההכרחי לחיים.

בנוסף, כשם שנראה, זאוס מעניש את האדם של פרומתאוס במכת נגד לערמומיות של האחרון, מייצר מכה או צרה בדמותו של פרומתאוס; כהיפוכים משלימים יש לומר כי שניהם לא רק הופכים את המצב האנושי למה שהוא מבחינת אופי – עבודה, טכניקה, חקלאות, נישואין, מופרדות מן החיה אך גם מן האל – אם משום הבניית סדר שם ואם משום המוות כמפריד נצח מסופיות ואשר מהווה מקור חשש משמעותי לעירוב בין אלים-גיבורים לבני אדם כמו גם לקטיעה בין עולמות. אפיקורוס הרואה באלים נפרדים כמו אינדיפרנטים למצב האנושי איננו אפיקוראי לתפיסה המיתית – רואה זאת מכאן. בכל מקרה, אנחנו נחזור להתמודדות עם הפחד מהמוות מתוך תפיסה זו. עם זאת ולפני כן, עלינו לציין כי זה מן העולם הבא אלא המעמסה של הקיום המסתורי אל מול המוות תחילה. רק לאחר סילוקו, הפחד מן העונש מתגבר או מחליף את המסתוריות של darkness visible. בכל מקרה, אנחנו נסיים בנקודה זו, הקשורה לתודעת הקיום אל עבר המוות.

פרומתאוס מול פנדורה
 
פנדורה מוכיחה עצמה כנוגדת פורוס, המקבילה לאש, בכך בכך שהיא בעצמה מדליקה את הגבר שלה, מייבשת אותו בעייפות ובדאגות (דרך התיאבון הכפול שלה, אך גם דרך כל הרעות שהיא מביאה לו). עד כמה נמרץ יכול להיות שהוא, היא הופכת את הגבר לבטלן חסר תקנה(עבודות ,705) וגם כשהוא נמצא בשיא הויטאליות של החיים (omos, טעון) היא משנה אותו לזקן מיובש.
 
(ראה אוריפידס, פר ‘429). כפי שכותב Palladas of Alexandria בפרשנות להסיוד, “ככופר לאש, זאוס עשה לנו את המתנה של אש אחרת, אישה …. את האש אפשר לפחות, אבל האישה היא אש בלתי ניתנת לכיבוי, מלאת להט ועולה תמיד … היא שורפת גבר בדאגות, היא מייבשת אותו ומשנה את נעוריו לזקנה מוקדמת. “
 
טבעה הגנבני, האישה היא ערמומית כגנב כי גנבת היא – המאפיין שצויין ב- Works, 0.375: “מי שסומך על אישה סומך את עצמו לגנב.” ה”גנוב “, האש שהערמומיות של פרומתאוס הגניבה מזאוס כדי לתת אותה לגברים תואמת את ההיפוך שלו, האש ה”גונבת” של זאוס, כדי לנקום, גולשת לאפימתאוס, שהוא עצמו, ההיפך של פרומתאוס, כך שהוא יפיץ את הרעל. לכל האנושות.
 
פנדורה תואמת לביוס, אוכל הלחם, דגנים, שזאוס מסתיר, כשם שהוא מסתיר את האש השמימית שלן, ממש כמו שפרומתאוס מסתיר את הבשר ב-gaster או הזרע של האש הגנובה בתוך גזע עץ חלול. בטן האישה היא מה שהגבר חייב לחרוש אם ברצונו לקבל חיטה, הואיל וזאוס הסתיר שם את הביוס. היא פורה כי היא מציעה את כל ההכרחי לחיים. כלשון אפלטון, האישה מחקה את כדור הארץ באופן שבו היא נכנסת להריון ויולדת (Menexenus,238 ).
 
יתר על כן, פנדורה היא אחד השמות שניתנו לכדור הארץ, כי, כך נאמר לנו, היא מציעה במתנה את כל מה שצריך החיים ולכן קוראים לה צואה, זיידורוס וגם אנסידורה,היא שגורמת למתנות לעלות מלמטה. Aristophanes, Birds,970;). תיאורים ציוריים נוטים להדגיש את ההיבט הזה (מתנות המוצעות מוסתרות על פני האדמה)ֿ.
 
בפנדורה / אנסידורה: הפוריות שלה כבר אינה הספונטנית נדיבותו של אוטומט הזידורוס (עבודות, 117-18)מתור הזהב, אך פוריות דורשת מעתה את עמל החקלאות, המערבת עייפות (פאנוס) ועבודה (ארגה). הנישואין, המוכנסים לחיי האדם, מגיעה של פנדורה, הוא עצמו לא אחר מאשר חריש עם אישה כאדמה הנחרשת (ארוורה) והגבר כחורש (ארוטר). ברמה זו, בטן האישה אינה קשורה רק עם האכלה ופעילות מינית (כל מה שנצרך או התגשם בבטן זו), אך גם עם הולדתם של ילדים ופוריותם של דגנים, שניהם קשורים קשר הדוק לנישואין (כל מה שהבטן הנשית מייצרת לאחר מה שהבטן תחילה הסתירה, ואי אפשר לייצר את זה אלא רק דרך הבטן שמסתירה אותה תחילה).
======================
והנה:
העמימות הבסיסית של פנדורה מתיישבת היטב עם העמימות של Elpis או תקווה, כאשר שתיהן נשארות לבדן בבית עם הנשים, כלואות עמוק בתוך הצנצנת, כשכל הרעות החולות כבר התפזרו להן בקרב בני האדם (גברים ביתר התכוונות מנשים). ״רק התקווה נותרה בבית הלא שביר עמוק בפנים לאורך השוליים של הצנצנת הגדולה ולא עפה מן פתח הצנצנת״.
 
התקווה לא הייתה אפשרית בעידן תור הזהב, כי הכל היה טוב ולא היה למה לקוות ממצב מסופק. התקווה לא הייתה אפשרית אם הכל היה רע, אבל מצד זה, נוכחי, הוא עירוב הטוב ברע ומכאן התקווה אפשרית. פרומתאוס יודע מתי ואיך ימות וכי אין זה נסבל כחיים, תקווה היא לא לו; זאוס חי חיי נצח, לא צריך תקווה.
 
האדם, בידיעתו כי הוא בן תמותה, אך מבלי דעת מתי ואיך, הוא בעל תקווה. תקווה היא ראייה כלשהי של העתיד אבל עדיין ראייה עיוורת ביחס לעתיד הראייה- עיוורון של העתיד לבוא, האשליה המבורכת בעיוורון זה, דולוס הפוך, רע לטוב – התקווה היא היחידה המאפשרת לאדם לחיות את החיים הדו צדדיים והעמומים האלה.
 
המיתוס של פרומתאוס
 
״כי האלים מסתירים מאנשים את אמצעי החיים. אחרת היית עושה בקלות מספיק עבודה ביום אחד כדי לספק לעצמך שנה שלמה של אספקה גם בלי לעבוד; [45] בקרוב היית מסיר את הגהך מעל העשן, והשדות היו מעובדים על ידי ההתרוצצות של השור והפרד החסון. אך זאוס בכעס לבו הסתיר זאת, כי פרומתאוס הערמומי הוליך אותו שולל; לכן הוא תכנן צער ועורמה פוגעת נגד בני האדם.
 
[50] הוא הסתיר את האש; אלא שבנו האצילי של איפאטוס גנב שוב לבני האדם את האש מזאוס, הסתירה גבעול חלול, כך שזאוס,המתענג ברעם, לא ראה זאת.
 
אבל אחר כך זאוס אסף את העננים, ואמר לו בכעס: “בן איפאטוס, עולה על הכל בערמומיות, [55] אתה שמח שהערת אותי וגנבת אש – מכה גדולה לך בעצמך ולאנשים שיהיו . אבל אני אתן לבני האדם כמחיר אש דבר רע בו כולם יכולים להיות שמחים מלב בזמן שהם מאמצים את חורבנם.
המיתוס של פרומתאוס אינו עוסק באמנויות. אין זה גם העיקר: האש מאפשרת אמנות, כשהמשך של המתיס, חוכמה, פרקטיות אפקטיבית, אמנות כטכניקה. עם זאת: משהו מהותי יותר מאפשר התקדמות מלכתחילה, שעל בסיסם המתיס, הטכניקה, האמנות מקבלים משנה חשיבות ובלעדיו הם חסרי תוחלת.
 
האש היא אור כנגד דמדומי החושך של הלילה, שכן, אחרת, כל כך קרוב ומיידי הוא הלילה המסתיר את השמש. המוות, בהרחבה, היה קרוב מדי לציפייה. אם אדם הוא אמנות, ומכאן שלילה, אז העיוורון של האדם הוא הדבר הראשון, כתנאי הכרחי. פרומתיאוס נחגג על כך: זאת אומרת על השהייה השקרית של היום בלילה, דחיקת הקץ.
 
אחרת, מתנת האש כמקור האמנויות הייתה חסרת תוחלת למדי, אפילו מגוחכת. שהרי, למה לנו פרוייקט אם מוות מול העיניים? מכאן הקשר לתקווה, כצד השני של פנדורה. פנדורה היא הנקם המובטח על ידי זאוס: אבל אני אתן לבני האדם כמחיר אש דבר רע בו כולם יכולים להיות שמחים מלב בזמן שהם מאמצים את חורבנם. “
 
“פנדורה – אישה – מיניות – חקלאות – תקווה״

קונטרה, כעזרה לגניבת האש. ראה מיתוס של פיתגורס.

Herakles Prometheus Louvre MNE1309 the in between human condition

Reader Interactions

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: